8500 km w dwa tygodnie czyli pierwsza daleka podróż busa [cz. 1]

Skandynawia

Część 1.

Pomysł objazdówki po Skandynawii z głównym nastawieniem na Norwegię zaczął kiełkować w naszych głowach zaraz po obejrzeniu relacji z tej trasy wykonanej przez Busem Przez Świat.  Dzięki! Ekipa znalazła się bardzo szybko (Maniek, Magda, Klara, Grzesiek i my) i pozostało już tylko wybranie terminu, przystosowanie busa z blaszka na mobilny dom i jazda!

Czerwony kolor wybitnie nam nie pasował więc bus doczekał się zmiany na dużo bardziej pozytywny kolor – zielony.

23  29

Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy jak duże znaczenie to będzie miało. Szybkie obrócenie foteli, dodanie stolika, półek na bagaże, nagłośnienia i bagażnika dachowego w formie surowej i można ruszać.

30  DSCN0031

Startowaliśmy z Wrocławia, wedle planu bladym świtem, czyli około 16 z powodu nieplanowej, a koniecznej przeróbki foteli kierowcy i pasażera..

Zamontowałem je nieco za wysoko i oryginalne mocowania Volkswagena trzeba 20150704_141106było zamienić na samoróbki ze słupków ogrodzeniowych. Grunt, że dobrze trzyma i działa!

20150704_125701
Pierwszy odcinek, w jeszcze 5 osobowej ekipie, do Warszawy przebiegł bez problemu i około  4 rano zgarnęliśmy Klarę, przejechaliśmy jeszcze z 50km i zatrzymaliśmy się na nasz 20150704_224520pierwszy nocleg gdzie szybko się zorientowaliśmy, że torba z materacami nie została przeze mnie tak dobrze przymocowana do dachu jak mi się zdawało…

Mówi się trudno, po nieprzespanych 24h, nieplanowanej przeróbce foteli w okrutnie prażącym słońcu, dniu pełnym wrażeniem z pakowania i samej podróży, miękka ściółka w lesie była aż nadto wystarczająca.

20150705_045445

jeszcze starczyło sił na czytanie 😉

Przez kolejne dwa dni za szybami naszego niezniszczalnego Volkswagena przesuwały się krajobrazy Litwy, Łotwy i EstoniKąpiel w rzecei. Urokliwe, ale wciąż bardzo podobne do naszych.  Im bardziej na północ tym lepsze – więcej otwartych przestrzeni, mniej cywilizacji. Przesuwały, bo nie planowaliśmy poznawania tych krajów.  Ze względu na niewielką odległość od Polski zostawiliśmy sobie to na inną okazję 😉 Wspomnę tylko, że w Estonii są bardzo ciepłe rzeki, w których można się wykąpać – mocno pożądana operacja po prawie 3 dniach 6 osób na 6m kwadratowych 😉 

Kolejna przygoda spotkała nas w Tallinie. Radośnie, z niewielkim zapasem czasowym, podjechaliśmy do bramek kierujących nas na prom do Helsinek  i tam dowiedzieliśmy się,  że jesteśmy ciężarówką☺ Mocno nas to zaskoczyło, bo nie przekraczaliśmy 2,4m po ugnieceniu nawet 2,3m! Wiązało się to z pewnym problemem.. Firmy spedycyjne odpowiadające za transport tirów przez morze zarezerwowały z dużym wyprzedzeniem wszystkie dostępne miejsca..

Pani w okienku, choć bardzo uprzejma, nie dała się przekonać, że wyrośliśmy ledwo nad Seicento i wyglądało na to, że pomimo bardzo wielu miejsc dla samochodów osobowych (na które spokojnie byśmy się zmieścili! Naprawdę!) nie popłyniemy tym promem, tylko następnym kolejnego dnia.  Po dłuższej rozmowie udało się ustalić, że na 15min przed odpłynięciem wszelkie niewykorzystane i nieopłacone rezerwacje przepadają – efekt? Maniek i Grzesiek  „warujący” przy kasie i ja grzejący silnik 100m wcześniej czekający z nadzieją na sygnał:

– Tir spóźniony, wskakujemy na jego miejsce!

Po niespełna 10min lekko nerwowego oczekiwania, rozmów w stylu: pojedziemy czy wyjeżdżamy z miasta i szukamy noclegu, widzę machnięcie ręką i ruszam.. no cóż, nie z piskiem opon, ale z potężnym rykiem 20 letniego turbo diesla i czarną chmurą za nami!

Parkujemy na pokładzie, okazuje się, że nie działa ręczny, ale na szczęście nie stoimy ani na spadzie wjazdowym, ani wyjazdowym więc wystarcza bieg i szczęśliwi, zaopatrzeni w co trzeba ruszamy na pokład mijając wielu, bardzo wielu ludzi z małymi wózkami rodem z naszych targów, (część z kraciastymi torbami) załadowanymi po brzegi.. Już, wkrótce dowiadujemy się czym oraz dlaczego..

Na promie

Kolejny wpis
Jak powstawał dom na trzech metrach kwadratowych

Zobacz gdzie jesteśmy TERAZ:

Image Widget

Follow & like us :)

Subscribe us!
Observe us!

Kategorie